دانلود(پروژه درس فلزات در پزشكي بررسی آلياژهاي حافظه دار و کاربرد آنها در پزشکی)

پروژه درس فلزات در پزشكي بررسی آلياژهاي حافظه دار و کاربرد آنها در پزشکیپروژه درس فلزات در پزشكي بررسی آلياژهاي حافظه دار و کاربرد آنها در پزشکی|30013761|akh1720387|
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان پروژه درس فلزات در پزشكي بررسی آلياژهاي حافظه دار و کاربرد آنها در پزشکی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

آلياژهاي حافظه دارShape Memory Alloysحافظه داري يعني نگاه داشتن يكسري اطلاعات و بازگو كردن اين اطلاعات در مواقع ضروري، كه اين اطلاعات هميشه محفوظ است و از بين نخواهد رفت.منظور از حافظه داري فلز اين است كه فلز يك حالتي را حفظ مي كند و اين حالت را هميشه درخود نگهداري كرده و به همراه دارد و اگر در اثر نيرويي تغيير شكل يابد با ديدن حرارت، دوباره به حالت اوليه باز مي گردد، كه حرارت ركن اساسي است.اثر حافظه داري در سال 1938 توسط آلدن گرنينجر و گ. مورديان در دانشگاه هاي هاروارد و MIT مشاهده شده و آنها ثابت كردند كه با تغيير درجه حرارت، فاز مارتنزيتي در نمونه برنجي، شكل گرفته و يا ناپديد مي شود.فلزات آهن –پلاتين، آهن – نيكل، نيكل آلومينيوم و فولاد ضد زنگ و نيكل – تيتانيم داراي اين اثر هستند.دانش هوانبردي، مكانيك، الكترونيك، مهندسي پزشكي و مهندسي بيولوژيكي از جمله علوم در ارتباط با اين آلياژها مي باشند.آلياژهاي حافظه دار به صورت يك طرفه Oneway و دو طرفه (Two Way) ساخته مي شوند. در ارتوپدي از فلزات يك طرفه استفاده مي شود زيرا برگشت پذيري احتياج نيست. به عنوان مثال اگر آلياژي با طول L0 موجود باشد و با كاهش درجه حرارت، طول آن به L رسانده شود. با افزايش درجه حرارت آلياژ به شكل و اندازه اوليه خود (L0) مي گردد. حال اگر با كاهش مجدد درجه حرارت، طول آن تغيير نكند، آن آلياژ يك طرفه و اگر به مقدار L برگردد، آلياژي دو طرفه خواهد بود.تئوري اثر حافظه داراي Theory of the Shape Memory Effedآلياژ زير دامنه دماي تبديل (Transition Temperature Range)[TTR] خود سرد شده و به سمت شكل مارتنزيتي مي رود و تغيير شكل مي دهد. افزايش دما سبب مي شود كه ساختمان كريستالي به حالت اول خود يا همان ساختمان آستنيتي و تهايتاً به شكل اوليه خود برمي گردد. با بازيابي شكل اوليه، نيروي نسبتاً زيادي از خود خارج مي كند كه نيرو بزرگتر از نيروي ابتدايي مورد احتياج براي پيوندآلياژ است. (شكل 1 2). سرد كردن بايد در زير دماي تبديل باشد زيرا در اين ها پيوندها ضعيف مي باشد. در دماهاي پايين تر، ساختمان كريستالي به سمت ابر شبكه يا ساختمان مارتنزيتي با نظم كمتر مثل تتراگونال تغيير شكل مي دهد. و در دماي بالاتر از TTR شبكه كريستالي BCC ديده مي شود.سيستم فازهاي بين فلزيتركيبات بين فلزي يا واسط از تركيب دو عنصر يا بيشتر تشكيل شده اند. اينها، تركيباتي هستند با نسبت اجزاء شبكه كريستالي و خواص مربوط به خود، كه با شبكه كريستالي و خواص هر يك از عناصر تشكيل دهنده خود تفاوت دارند.تركيبات بين فلزي مي توانند داراي نسبت‏هاي كاملاً مشخص نباشد، بلكه در محدوده‏اي قرار گرفته باشد مانند نيكل – تيتانيم (شكل 3 23)تركيبات بين فلزي غالباً سخت و ترد بوده، اما داراي نقطه ذوب بالا و مقاومت خوراكي و خزشي خوبي هستند.