دانلود(داور پزشكي و مسئوليت پزشكي)

داور پزشكي و مسئوليت پزشكي|50686202|akh1720387|
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان داور پزشكي و مسئوليت پزشكي هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

حجم فایل : 55.3 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 24
اهداف ويژه عيني:
حقوق: عبارت است از مجموعه مقرراتي كه بر افراد يك جامعه در زمان مقرري حكومت ميكند ، حقوق به دو دسته عمومي و خصوص تقسيم ميشود.:
حقوق عمومي بر روابط دولت با مردم حكومت كرده و تشكيلات و وظايف سازمانهاي دولتي را بيان ميكند ازقبيل مقررات مربوط به وصول ماليات و نحوه دادرسي در محاكم.
حقوق خصوصي مجموعه قواعدي است كه حاكم بر روابط افراد است ، مانند قواعد حاكم بر روابط تجاري و خانوادگي .
جرم و مجازات
هيچ عملي را نمي توان جرم دانست ، مگر آن چه به موجب قانون ،(( جرم)) شناخته شود . به عبارت ديگر هر فعل يا ترك فعلي كه در قانوني براي آن مجازات تعيين شده است ((جرم )) محسوب مي شود و هيچ عملي را نمي توان به عنوان جرم ، به موجب قانون موخر مجازات كرد ،ليكن اگر بعد از ارتكاب جرم، قانوني مقرر شود كه مبني بر تخفيف يا عدم مجازات باشد اين قانون در مورد جرم هاي سابق قابل اجرا است. تخلفات كبفري:
عمل خلافي كه پزشك يا ماما (يا ساير صاحبان فنون وابسته به پزشكي) انجام ميدهند گاهي ممكن است علاوه بر جنبه انتظامي داراي جنبه كيفري نيز باشد. مرجع تعيين كننده تخلفات كيفري صاحبان حرف پزشكي ، سازمان پزشكي قانوني است .طبق ماده 12 قانون مجازات اسلامي مصوب سال 1370 مجازات ها بر حسب نوع جرايم به 5 دسته تقسيم ميشوند :
1- حدود: حد به مجازاتي گفته ميشود كه نوع و ميزان و كيفيت آن در شرع تعيين شده است، مثل رجم در زناي محصنه.
2- قصاص : كيفري است كه جاني به آن محكوم ميشود و بايد با جتنايت او برابر باشد مثل قصاص در قتل عمد .
3- ديه: مالي است كه از طرف شارع به سبب جنايت بر نفس يا عضو ، تعيين شده است و به كسي كه جنايت در حق او انجام شده يا به اولياي او داده ميشود ، مانند ديه در قتل غير عمد.
4- تعزير: تأديب يا عقوبتي است كه نوع و مقدار آن در شرع تعيين نشده است و به نظر حاكم واگذار شده است ، مثل حبس و جزاي نقدي و شلاق كه ميزان آن بايد از مقدار حد كمتر باشد.
1- مجازات باز دارنده : تأديب يا عقوبتي است كه از طرف محكوميت به منظور حفظ نظم و مراعات مصلحت اجتماع ، در قبال تخلف از مقررات و نظامهاي حكومتي تعيين ميگردد ، مثل حبس ، جزاي نقدي، تعطيل محل كسب ، لغو پروانه ، محروميت از حقوق اجتماعي و نظاير اين ها .
تخلفات كيفري (1،7،2) كه در ارتباط با حرف پزشكي بوده و مستحق مجازات است را ميتوان در بخش هاي زير خلاصه نمود:
1- دادن گواهي خلاف واقع
2- سقط جنين
3- افشاي اسرار بيمار
4- عدم رعايت مقررات بهداشتي
5- اشتغال به طبابت بدون داشتن مجوز قانوني
6- فريفتن بيمار 7- تخلفات مربوط به مسئولان داروخانه ها
8- تخلفات مربوط به صاحبان آزمايشگاههاي تشخيص طبي
9- تجويز غير ضروري و خلاف قانون مواد مخدر
10- امتناع از كمك به كسي كه در حالت اورژانس بوده و نياز ...